POLKA DRUGA NA MISTRZOSTWACH JAPONII W KATA !
Dodane przez Admin dnia Październik 06 2008 14:04:27
Dokument bez nazwy
04-10-2008
POLKA DRUGA NA MISTRZOSTWACH JAPONII W KATA !  

Doskonałe wieści dotarły do nas dzisiaj z Kioto, gdzie w ten weekend odbywa się największa japońska impreza karate, pod nazwą "Festiwal Kyokushin". Bierze w niej udział rekordowa ilość 652 zawodników. W dawnej stolicy Japonii obecni są między innymi prezydent Światowej Organizacji Karate Kyokushinkaikan Kancho Shokei Matsui, jego główny doradca Shihan Yuzo Goda oraz pierwszy uczeń Sosai Masutatsu Oyamy - Sensei Kyosuke Machida.
  
W rozegranych w dniu dzisiejszym X Mistrzostwach Japonii w Kata reprezentantka Polski, mistrzyni Europy Izabela Sularz zajęła drugie miejsce i tym samym stała się pierwszą zagraniczną medalistką w historii tych zawodów.
   Sam udział w tych prestiżowych mistrzostwach to swego rodzaju wyróżnienie i dowód uznania ze strony organizatora - Światowej Organizacji Karate Kyokushinkaikan. Kwatera główna organizacji - Honbu, rzadko bowiem wyraża zgodę na uczestnictwo w nich zawodnikom z poza Japonii. W 10-letniej historii tych zamkniętych dla obcokrajowców zawodów dopuszczono do udziału w nich jedynie Polaków, uznanych na światowej scenie karate. Dotychczas naszym najlepszym osiągnięciem było piąte miejsce Andrzeja Zacharskiego. Sularz i Zacharski mieli okazję trenować razem podczas zgrupowań Kadry Narodowej w Zakopanem i wielokrotnie wymieniali uwagi na temat startu w Japonii.  Katowiczanin, którego kontuzja kolana wykluczyła ze startów na kilka lat, zachęcony sukcesem koleżanki z reprezentacji, zapowiada chęć ponownego udziału w tych mistrzostwach: "Mam wielką nadzieję, że przyjdzie kiedyś dzień, kiedy Polacy wyprzedzą Japończyków. Izabela na mistrzostwach Japonii, podobnie jak Emil Słaboń na kwietniowych mistrzostwach świata (6 miejsce) udowodnili, że depczemy im już po piętach, a więc to chyba tylko kwestia czasu".
   Zawodniczka z Lublina, dwa tygodnie przed startem w Kioto, zdobyła też srebrny medal podczas Mistrzostw Ameryk w Nowym Jorku. Dobra formę udało jej się przewieźć z USA do Japonii, gdzie zupełnie zaskoczyła japońskich sędziów i publiczność. "W finałowej rundzie miały tyle samo punktów co Miruyo Ito, która ostatecznie wygrała zawody. Zadecydowała o tym runda eliminacyjna, gdzie aktualna mistrzyni świata z Japonii była lepsza od Izabeli o pół punktu" - podsumował występ swojej wychowanki sensei Jacek Czerniec.
   "Byłoby rzeczą nadzwyczajną, gdyby któremuś z naszych reprezentantów udało się pokonać japońskich mistrzów świata i to jeszcze na ich własnym terenie. Wywalczenie srebrnego medalu na Mistrzostwach Japonii w tak trudnej do oceny konkurencji jaką jest Kata, uważam za ogromny sukces" - powiedział w rozmowie telefonicznej Shihan Andrzej Drewniak - szef Polskiej Organizacji Kyokushin Karate.
   XI Festiwal Kyokushin potrwa do niedzieli i rozegrane zostanie podczas niego kilkanaście konkurencji, a w tym Mistrzostwa Japonii Kobiet w Kumite.